February 24, 2018 / 7:21 AM / 6 months ago

UPDATE 1-Olympics-Cross Country Skiing-Men's 50km classic style results

    Feb 24 (Gracenote) - Olympic cross country skiing men's 50km classic style result in Pyeongchang on Saturday. 
                                                       Time                           
1.   Iivo Niskanen (Finland)                           2 hours 8 minutes 22.1 seconds 
2.   Alexander Bolshunov (Olympic Athlete from Russia) 2:08:40.8                      
3.   Andrey Larkov (Olympic Athlete from Russia)       2:10:59.6                      
4.   Alex Harvey (Canada)                              2:11:05.7                      
5.   Martin Johnsrud Sundby (Norway)                   2:11:05.8                      
6.   Hans Christer Holund (Norway)                     2:11:12.2                      
7.   Daniel Rickardsson (Sweden)                       2:12:12.5                      
8.   Martin Jaks (Czech Republic)                      2:12:32.6                      
9.   Dario Cologna (Switzerland)                       2:12:43.2                      
10.  Emil Iversen (Norway)                             2:12:59.0                      
11.  Scott Patterson (U.S.)                            2:13:14.2                      
12.  Alexey Chervotkin (Olympic Athlete from Russia)   2:13:19.0                      
13.  Niklas Dyrhaug (Norway)                           2:13:20.5                      
14.  Andreas Katz (Germany)                            2:13:32.3                      
15.  Alexey Poltoranin (Kazakhstan)                    2:13:37.1                      
16.  Giandomenico Salvadori (Italy)                    2:13:45.4                      
17.  Algo Karp (Estonia)                               2:13:45.7                      
18.  Jean Marc Gaillard (France)                       2:14:31.4                      
19.  Maicol Rastelli (Italy)                           2:15:10.0                      
20.  Denis Spitsov (Olympic Athlete from Russia)       2:16:24.6                      
21.  Dietmar Nockler (Italy)                           2:16:29.2                      
22.  Francesco De Fabiani (Italy)                      2:17:14.3                      
23.  Keishin Yoshida (Japan)                           2:17:21.9                      
24.  Clement Parisse (France)                          2:17:25.4                      
25.  Matti Heikkinen (Finland)                         2:17:34.8                      
26.  Devon Kershaw (Canada)                            2:17:49.4                      
27.  Graeme Killick (Canada)                           2:18:28.8                      
28.  Jens Burman (Sweden)                              2:18:34.5                      
29.  Perttu Hyvarinen (Finland)                        2:18:38.5                      
30.  Thomas Bing (Germany)                             2:18:41.1                      
31.  Candide Pralong (Switzerland)                     2:18:41.5                      
32.  Paul Pepene (Romania)                             2:18:44.0                      
33.  Noah Hoffman (U.S.)                               2:19:04.1                      
34.  Irineu Esteve (Andorra)                           2:19:08.3                      
35.  Imanol Rojo (Spain)                               2:19:10.1                      
36.  Max Hauke (Austria)                               2:20:39.9                      
37.  Andrew Musgrave (Britain)                         2:20:57.9                      
38.  Andreas Veerpalu (Estonia)                        2:21:13.2                      
39.  Yevgeniy Velichko (Kazakhstan)                    2:21:43.2                      
40.  Viktor Thorn (Sweden)                             2:21:53.8                      
41.  Ales Razym (Czech Republic)                       2:22:06.8                      
42.  Bernhard Tritscher (Austria)                      2:22:47.7                      
43.  Ristomatti Hakola (Finland)                       2:22:50.1                      
44.  Michail Semenov (Belarus)                         2:22:51.2                      
45.  Ueli Schnider (Switzerland)                       2:23:17.3                      
46.  Lucas Bogl (Germany)                              2:23:42.8                      
47.  Magnus Kim (Korea)                                2:24:14.0                      
48.  Tyler Kornfield (U.S.)                            2:24:36.5                      
49.  Russell Kennedy (Canada)                          2:25:16.6                      
50.  Oleksii Krasovskyi (Ukraine)                      2:25:36.4                      
51.  Peter Mlynar (Slovakia)                           2:26:14.7                      
52.  Vitaliy Pukhkalo (Kazakhstan)                     2:27:10.6                      
53.  Andrej Segec (Slovakia)                           2:27:44.3                      
54.  Callum Smith (Britain)                            2:27:56.3                      
55.  Petr Knop (Czech Republic)                        2:29:20.9                      
56.  Phillip Bellingham (Australia)                    2:30:39.7                      
57.  Indulis Bikse (Latvia)                            2:31:07.5                      
58.  Callum Watson (Australia)                         2:33:28.6                      
59.  Wang Qiang (China)                                2:34:43.0                      
60.  Martin Moller (Denmark)                           2:36:10.8                      
61.  Mantas Strolia (Lithuania)                        LAP                            
62.  Mark Chanloung (Thailand)                         LAP                            
63.  Kim Eun-Ho (Korea)                                LAP                            
.    Calle Halfvarsson (Sweden)                        DNF                            
.    Jonas Dobler (Germany)                            DNF                            
.    Veselin Tsinzov (Bulgaria)                        DNF                            
.    Snorri Einarsson (Iceland)                        DNF                            
.    Miroslav Rypl (Czech Republic)                    DNF                            
.    Miroslav Sulek (Slovakia)                         DNF                            
.    Denis Volotka (Kazakhstan)                        DNS                            
.    Thomas Hjalmar Westgaard (Ireland)                DNS                            
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below